Нistoria e triѕhtë e dentiѕtit afgan që ra nga avioni, flet babai i tij: Nuk më tregoi që do ikte

Kur talebanët pushtuan Kabulin dhe morën nën kontroll gjithçka më 15 gusht, me mijëra qytetarë iu drejtuan aeroportit, me qëllim për të ikur sa më parë nga vendi i tyre.

Atë ditë, Fada Mohammad i tha familjes së tij për atë që kishte parë në Facebook: Kanadaja dhe Shtetet e Bashkuara ofruan evakuime për këdo që dëshironte të largohej nga vendi përmes aeroportit të Kabulit. Por Fada nuk foli për qëllimet e tij, kujton babai i tij Payanda Mohammad. Ai nuk tha se do të ikte, shton ai, shkruan Washington Post.

Dentisti i ri nuk arriti kurrë në asnjë vend. Të nesërmen, ai ra mbi çatinë e një shtëpie katër kilometra larg aeroportit të Kabulit, pasi ishte ngjitur në krahët e një avioni ushtarak amerikan.

Atë ditë rënia e tij nga lartësia e avionit ishte një nga pamjet më tronditëse që bëri xhiron e botës.

Në 10 ditët që nga atëherë, shumë detaje të ngjarjeve kaotike në Aeroportin Ndërkombëtar “Hamid Karzai” mbeten të panjohura. Fragmente të videove të marra nga kalimtarë të rastit, të cilat u bënë shpejt virale në mediat sociale, treguan pamje të një skene të jashtëzakonshme, teksa qindra civilë afganë mbërthyen transportin e ngarkesave të Forcave Ajrore në terren në përpjekje të dëshpëruar për të hipur në bord.

Në periferi të qytetit, babai i Fada pyet veten pse djali i tij i madh shkoi në aeroport atë mëngjes pa i thënë. Ai pyet pse pilotit i mungonte “njerëzillëku” dhe vendosi të ngrihej edhe kur njerëzit vareshin ende.

“Nëse dikush kapet pas avionit, a ka të drejtë piloti të fluturojë? A është e ligjshme kjo? ” thotë Payanda. “Ishte si të vr isje një mushkonjë që as nuk e konsideron njerëzore,” shton ai.

Fada ka lindur në vitin 1996 ose 1997, Payanda Mohammad nuk e mban mend saktësisht kur, pasi talebanët pushtuan Kabulin për herë të parë. Më i madhi nga 10 fëmijët, djali u rrit i rrethuar nga natyra në qytetin kodrinor të Paghman, në perëndim të Kabulit. Shtëpia e familjes me katër dhoma gjumi kishte një oborr të mbushur me pemë qershie me ngjyrë të kuqe të errët.

Mohammad shiti rroba me të afërmit e tij për të jetuar dhe luftoi për të siguruar ushqimin e fëmijëve të tij. Por në Afganistanin post-talebanë, ai pa te Fada mundësinë e suksesit.

Familja grumbulloi para të mjaftueshme për ta dërguar në Universitetin privat Shifa në Kabul për të studiuar stomatologji. Pas diplomimit, Fada hapi një klinikë me një mik pranë Sheshit Shaheed të Kabulit, duke fituar rreth 200 dollarë në muaj, sipas babait të tij.

Vitin e kaluar, ai shiti pjesën më të madhe të tokës së familjes dhe hyri shumë në borxhe, duke marrë hua rreth 5,000 dollarë në mënyrë që Fada të martohej.