Detaje nga tërmeti në Greqi/ Po punonin së bashku ë kishë , i ati u zu nga rrënojat! Ndërsa djali i tij…

GREQI – Gjatë tërmetit që tronditi ishullin e Kretës humbi jetën një person dhe u lënduan 11 të tjerë. Gazeta Protothema bën me dije se së bashku me viktimën, në kishë punonte edhe djali i tij.Ndërtuesi 62-vjeçar ishte duke punuar së bashku me të birin për rindërtimin e Kishës Profitis Ilias në Arklochori kur trupi i tij u nxorr nga rrënojat. Djali i tij është i plagosur dhe thuhet se ka pësuar disa fraktura.

Kryebashkiaku i Vianos, Minas Stavrakaki, njëkohësisht dhe shok klase me viktimën ka thënë se ishte i shkatërruar pas lajmit dhe se ai ishte baba i dy fëmijëve dhe së fundmi ishte bërë gjysh.

“Fatkeqësisht, shoku im i dashur, shoku i klasës vdiq tragjikisht këtë mëngjes në kishën e Profetit Elias. Në kohën e tërmetit, ai ishte duke punuar me djalin e tij në kishë kur kupola e kishës e pushtoi dhe ai vdiq tragjikisht. Me sa di unë, djali i tij u bllokua së bashku me një person tjetër, i cili më pas ishte në gjendje të telefononte EKAB dhe ata u transportuan në spital me dëmtime të lehta.

Djali i tij është në shok sepse ishte me babanë e tij dhe siç e kuptoni kohët janë të vështira. Viktima ishte baba i dy fëmijëve dhe kohët e fundit ishte bërë gjysh. Fatkeqësisht kemi humbur një nga njerëzit tanë, është e vërtetë. Ai ishte 62 vjeç nëse më kujtohet mirë. Kisha në Arkalochori kishte pësuar disa dëme nga tërmetet mëparshme.

Ai e kishte marrë punën shumë kohë më parë dhe po e bënte atë së bashku me punëtorët e tjerë. Ndërsa ata ishin duke punuar, diçka e keqe ndodhi dhe burri u zhduk kaq papritur. Njerëzit ishin bllokuar brenda kishës. Ai kishte dy fëmijë dhe të gjithë jetonin në Heraklion. Unë e di që fëmija i tij gjithashtu ka punuar me të “, ka thënë ai.