Donte të shpëtonte nga kapsllëku, ngjala 20 cm i futet burrit në bark

Mjekët kanë mbetur të hutuar dhe të habitur kur zbuluan një nusepashke në zorrët e një pacienti në SHBA.

Një burrë 59-vjeçar shkoi në spital për të bërë një kolonoskopi, ku një kamerë e vogël futet në rektum për të parë më nga afër zorrët. Mund të jetë e zakonshme të zbulosh një acarim, ndoshta edhe një plagë ose një dëmtim të një lloji, por gjetja e një nusepashke është një zbulim vërtet unik sipas Daily Star.

Ky kontroll rutinë kryhet për të parë problemet me zorrët si gjakderdhja, kapsllëku etj. Kjo gjetje e pabesueshme u bë në vitin 2019 dhe u përfshi si një rast studimi në American Journal of Gastroenterology me titull “Një gjetje e pazakontë e një Ladybug në kolonoskopinë e shfaqjes” nga Francis E. Dailey.

Në raport thuhet: Një nusepashke u gjet në zorrën e trashë së një burri 59-vjeçar pa asnjë sëmundje shoqëruese.

Sipas revistës, “përgatitja e kolonoskopisë mund të ketë ndihmuar insektin të shpëtojë nga enzimat tretëse në stomak dhe zorrën e vogël të sipërme”.

Kohët e fundit një burrë në Kinë pothuajse vdiq pasi ai futi në trup një ngjalë të gjatë 20 cm me shpresën për të shëruar kapsllëkun e tij.

Burri nga Xinghua, Provinca Jiangsu e Kinës Lindore kishte dëgjuar për këtë metode për lehtësimin e kapsllëkut dhe që ndihmonte në lëvizjen e zorrëve.

Sipas raporteve ai e futi ngjalën në rektumin e tij, por ngjala e rrëshqitshme arriti të hyjë në barkun e tij.

Mjeku që hoqi ngjala në një operacion i tha pacientit se ai mund të kishte vdekur për shkak të baktereve në zorrën e trashë që shkaktojnë hemolizë. Mjeku arriti të hiqte ngjalën ndërsa ishte akoma gjallë dhe po përpëlitej. /tvklan.al