E FUNDIT/ Lija e majmunëve “godet” Europën

Lija e majmunëve është zbuluar dhe në Portugali dhe Spanjë në atë që mund të jetë shpërthimi i parë global i sëmundjes së rrallë, shkruan Dailymail.

Spanja po monitoron tetë burra që beson se janë të infektuar.

Të gjithë burrat besohet se janë homoseksualë ose biseksualë, sipas mediave lokale, dhe shumica u zbuluan në klinikat e shëndetit seksual në Madrid.

Pesë burra në Portugali kanë rezultuar pozitivë dhe më shumë se një duzinë të tjerë janë nën hetim, thanë sot zyrtarët shëndetësorë atje.

Këto raste janë të gjithë meshkuj dhe kryesisht ‘të rinj’, por ende nuk është e qartë se si janë infektuar me virusin.

Deri më tani, rastet e lisë së majmunëve kufizoheshin tek udhëtarët dhe të afërmit e tyre që ktheheshin nga Afrika perëndimore dhe qendrore, ku virusi është endemik.

Por ekspertët tani kanë frikë se po përhapet në komunitet për herë të parë, pasi shtatë britanikë u diagnostikuan në dy javët e fundit.

Gjashtë prej tyre duket se janë infektuar në Mbretërinë e Bashkuar dhe shumica nuk janë të lidhur me njeri-tjetrin, gjë që sugjeron se më shumë raste po kalojnë të pazbuluar.

Katër nga rastet britanike janë burra homoseksualë ose biseksualë.

Dr Simon Clarke, një mikrobiolog në Universitetin e Reading, tha për MailOnline se dyshon se numrat e rasteve në Mbretërinë e Bashkuar janë tashmë ‘në dhjetëra’.

Por ai këmbënguli se sëmundja nuk do të përhapet si Covid, duke shtuar:

“Do të habitesha nëse do të arrinim ndonjëherë në më shumë se 100 raste [në Britani]”.

Rajonet në të gjithë Spanjën janë vënë në alarm pas njoftimit të tetë rasteve të dyshuara në Madrid.

Pritet ende konfirmimi nga Qendra Kombëtare e Mikrobiologjisë, por shefat e shëndetësisë thonë se ‘duhet pasur kujdes i madh’.

Mjeku më i lartë i shëndetit publik në Spanjë, Fernando Simón, tha se “nuk ka të ngjarë që lija e majmunëve të gjenerojë një transmetim të rëndësishëm, por nuk mund të përjashtohet”.

Sistemi spanjoll i alarmit shëndetësor u ka bërë thirrje komuniteteve që të njoftojnë shërbimet shëndetësore publike ‘urgjentisht’ për pacientët me simptoma.

Ai tha se tani është e nevojshme të merren masa ekstreme mbikëqyrjeje dhe të hetohen të gjitha hipotezat për rrugët e infektimit.

Gazeta spanjolle El Pais thotë se ka pasur akses në letrat shëndetësore dhe se drejtuesit e shëndetësisë kanë konfirmuar hetimin.

Kjo medie pretendon se shumica e rasteve u zbuluan në Qendrën Shëndetësore Sandoval në kryeqytet, një klinikë IST (Sëmundje seksualisht të transmetueshme).

Ndërkohë, rastet e dyshuara në Portugali u zbuluan të gjitha në rajonin e Lisbonës dhe Luginës së Tagus.

Burrat thuhet se të gjithë vuajnë nga ‘lezionet ulcerative’, një nga shenjat treguese të virusit.

Ministria e Shëndetësisë e Portugalisë ka lëshuar një paralajmërim duke u kërkuar njerëzve me lezione dhe skuqje që të vizitojnë një mjek.

Kur shfaqen këto simptoma, duhet të shmanget ‘kontakti i drejtpërdrejtë fizik’, shtuan zyrtarët.

Ekspertët shëndetësorë që hetojnë shpërthimin e lisë së majmunëve në Britani besojnë se virusi mund të transmetohet seksualisht për herë të parë.

Mendohej se lija e majmunëve mund të transmetohej vetëm përmes kontaktit të ngushtë me lëngje të tilla si lëngjet e trupit, pikat e frymëmarrjes dhe lezionet.

Por një ekspert nga Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar tha se rastet e fundit në Mbretërinë e Bashkuar “duket se e kanë marrë infeksionin përmes kontaktit seksual”.

Dr Mateo Prochazka, i cili drejton ekipin e UKHSA për hetimin e lisë së majmunëve, e përshkroi këtë rrugë transmetimi si ‘novator’.

Duke shkruar në Twitter, ai tha: “Transmetimi nuk është i lehtë, por mund të ndodhë nga personi në person nga kontakti i drejtpërdrejtë me lezione, ose sekrecione respiratore. Sa më i afërt dhe më i gjatë të jetë kontakti, aq më shumë ka të ngjarë të transmetohet. Kontakti i ngushtë midis dy njerëzve (si gjatë seksit) mund të lehtësojë gjithashtu transmetimin – por kjo nuk është thënë kurrë më parë.

Ekspertë të tjerë thanë se kërkime të mëtejshme janë të nevojshme përpara se të jetë e mundur të konkludohet nëse virusi është seksualisht i transmetueshëm.

Lija e majmunëve mund të vrasë një në dhjetë njerëz që e infektohen me virusin, por rastet e reja kanë variantin e Afrikës Perëndimore, i cili është vdekjeprurës për rreth një në 100.

Simptomat fillestare përfshijnë ethe, dhimbje koke, dhimbje muskujsh, dhimbje shpine, ënjtje të nyjeve limfatike, të dridhura dhe rraskapitje.

Një skuqje mund të zhvillohet, shpesh duke filluar në fytyrë, duke u përhapur më pas në pjesë të tjera të trupit duke përfshirë organet gjenitale.

Skuqja ndryshon dhe kalon nëpër faza të ndryshme dhe mund të duket si lija e dhenve ose sifilizi, përpara se të formojë përfundimisht një zgjebe, e cila më vonë bie.