E FUNDIT / Ngjarje e rëndë, rrëzοhet aυioni i cili kishte ardhur për të shuar fΙakët (PAMJE)

Një aeroplan zjarrfikës është rrëzuar mesditën e sotme në Turqinë Jugore.Sipas mediave turke, bëhet fjalë për një avion rus të tipit Beriev, të cilin qeveria e kishte marrë me qira nga Rusia për shkak të zjarreve të mëdha që janë ndezur kohët e fundit.

Ekipet e kërkim -shpëtimit kanë shkuar në zonë, por sipas informacioneve të gjithë pasagjerët kanë vdekur.

Mësohet se në bordin e aeroplanit ishin 5 anëtarë të ekuipazhit rus dhe 3 zyrtarë turq.

“Kontakti humbi me aeroplanin, i cili ishte marrë me qira nga Rusia për të ndihmuar Turqinë

të përpiqej të shuante zjarrin në pyll në Kahramanmaras,” tha një zyrtar turk për Anadolu Agency.