E FUNDIT/ Tashmë e konfirmuar, Ukraina merr fitoren e madhe

Ushtria ukrainase ka konfirmuar se forcat e saj kanë rifituar kontrollin e disa vendbanimeve në veri dhe lindje të Kharkiv-it, duke e bërë më të vështirë për rusët kryerjen e sulmeve me raketa dhe artileri kundër qytetit.

Ruska Lozova – një fshat në veri të Kharkiv – “u kthye në kontrollin tonë pavarësisht përkeqësimit dhe humbjeve,” tha ushtria të hënën.

Ushtria tha gjithashtu se fshati Verkhnya Rohanka në lindje të Kharkiv ishte përsëri në duart e Ukrainës dhe se operacioni ishte udhëhequr nga gjenerali Oleksandr Syrsky, komandanti i forcave tokësore.

Në dy javët e fundit, Ukraina ka rimarrë rreth një duzinë fshatrash në zonë, duke i afruar forcat e saj pak më pranë linjave ruse të furnizimit që shkojnë nga kufiri në Izium.