E pranon Milaim Zeka: Kam pi kafe me Abramoviçin e plotë oligarkë tjerë rusë!

Gazetari Milaim Zeka ka vazhduar të flas për përgjimet e fundit telefonike. Ai këtë herë është marrë me ish Presidentin Hashim Thaçi. Ai e ka akuzuar atë se ka ndërhyrë në disa raste tek prokurorët dhe gjyqtarët për të dën.uar persona të caktuar.

Ja shkrimi i tij i plotë:

Hajde flasim per pergjimet

Askund ne bote perpos te ne, pra ne Kosove e Shqiperi, nuk ndodhe qe 85 perqind te gazetareve mercenar, te cilet edhe pordhen e leshojne me porosi te dikujte, t’i gjuhen ne shpine nje grupi te vockel te gazetareve, te cilet mundohen me ba diçka, me qellim te informimit te opinionit publik.

Ne Kanalin10, po edhe ne Debatplus, çeshtja e pergjimeve eshte trajtuar ne menyren me te keqe, me joprofesionale, me tendencioze, me f.yese dhe me de.nigruese, jo ndaje portaleve te paketa qe po i publikojne ato, po ndaje atyre qe merrnin mundin te flisnin per gjera qe haber nuk kane. Kjo tingellon sikurse me shku ne tregun e Prishtines, aty ku shiten specat e domatete, edhe me pyet nje fshatar te tjeshte: Migje, a mundesh me na fole per atomet ne fizike, edhe per njisine matese angstrem? Kishim pas deshire edhe me na komentu pak idene e deputetit te VV-se per lansimin e nje rakete ne hapesire?!

Njeriu fshatar i mençur, do ta jepte kete pergjigje: A mu me gjete mu talle me sabah a?! Shko more flladitu te shtepija, se nuk qenke per kete pune.

Çdo njeri ka te drejte me inqizu çdo person tjeter. Pastaj qysh dhe ku e pse perdoren keto inqizime, eshte muhabet krejte tjeter.

Portali Insajderi, me pronar Vehbi Kajtazin, jane pikerisht ata qe kane zbatuar metoda te tilla bi*zare. Ja shembulli nr 1: Kane hequr nga pergjimet te gjithe zerat e Fatmir Limes dhe grupit te tije, duke lene vetem emrat e atyre per te cilet ka qene qellimi denigrues.

Dosja ”Pronto”

Portali Insajderi ka publikuar inqizimet e I.K te cilat mi ka bere mu personalisht. Nga kush kishte leje ky person te me inqizoje? Si paska mundesi qe keto inqizime te dalin, ama aty ku preket kumbara i Aleksander Lumezit, Vehbi Kajtazi, nuk po u bajka me dale?!

Po ketij Aleksandrit te Madhrishem, a tash i paska ra ndermend qe personi i cili e ka regjistru na paska ba veper penale, ndersa ne rastin tim nuk paska veper penale?! A çka thoni ju analista e analthithesa?! Duhet perzgjedhje se kujna me ja fute?!!