Gazetari rus i kërkon Putinit të ‘fshijë’ Anglinë me raketën Satan 2

Media shtetërore ruse i ka kërkuar Vladimir Putinit që të “fshijë” Mbretërinë e Bashkuar me armë bërthamore për shkak të mbështetjes së saj ‘të çuditshme’ për Ukrainën.

Gazetari Vladimir Solovyov, i njohur si propaganduesi i Putinit, kërcënoi dje teksa foli me kreun e Agjencisë ruse të Hapësirës për raketën e re Sarmat 2, e cila do të hyjë në shërbim gjatë këtij viti.

“Një raketë Sarmat do të thotë minus një Britani e Bashkuar,” tha Solovyov, duke theksuar se Mbretëria e Bashkuar është bërë “plotësisht e mërzitshme”.

Deklarata e Solovyov erdhi vetëm dy ditë pasi Putin pretendoi se kishte zbuluar një komplot për të vrarë Solovyov që përfshinte një ‘bandë neo-naziste’ që merrte urdhra nga Kievi. Ukraina ka mohuar ekzistencën e ndonjë komploti të tillë.

Raketa ruse, e quajtur “Satan 2” në Perëndim, është një nga raketat bërthamore më të mëdha dhe më të gjata në botë, e aftë të mbajë deri në 15 koka luftarake dhe manovra, të cilat Rusia pretendon se e bëjnë të pandalshme kundër të gjitha mbrojtjeve aktuale.