Humbi jetën në lule të rrinisë /Familjarët: “Ai e donte shumë motorin, ia kishim marrë çelësat por …

Një aksident tragjik me motor ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm në Polydroso, Greqi, si pasojë e të cilit ka humbur jetën një 21-vjeçar shqiptar dhe një 17-vjeçar grek. Ambulanca mbërriti me urgjencë në vendngjarje, por fatkeqësisht i riu shqiptar kishte ndërruar jetë në vend, ndërsa 17-vjeçari grek u transportua në spitalin Spitalin Venizelio në Heraklion, por nuk mundi t’i mbijetonte plagëve të marra.

Sipas mediave greke, viktimat janë Mattheos Karagiannakis dhe Erdi Rushitaj, të cilët po udhëtonin me një motor kur ai devijoi nga rruga dhe për pasojë u përplas me një shtyllë elektrike shkruan protothema.Familjarët e Erdit folën për mediat greke duke thënë se ai e kishte blerë motorrin pak muaj më parë.

Familjarët :“ Nuk dua të besoj se nuk do ta shoh më kurrë vëllain tonë të vogël në jetën time. Ishtë shumë e vështirë për të gjithë ne. Mësuam se çfarë kishte ndodhur rreth orës 5 të mëngjesit kur disa nga miqtë e tij erdhën këtu për të na informuar. Na kishin fikur celularët dhe ata erdhën këtu. Unë dhe motra ime e humbëm tokën nën këmbët tona. “Ajo që na ka ndodhur është tragjike”

Erdi e kishte blerë motorrin pesë muaj më parë. Ai e donte shumë atë. Kur e solli për ta parë unë u shqetësova aq shumë sa i mora çelësat e tij. Ai më lutej t’ia jepja, derisa në një moment i gjeti dhe i mori vetë.

Ishte motor i madh dhe ne i thoshim vazhdimisht që të ishte i kujdesshëm,”tregon i vëllai. Sipas motrës së 21-vjeçarit, gjithçka ndodhi gjatë pushimit nga puna.