Ishte në prag të burgut, e rrahën në shkollë, kujtohen skandalet për femra, historia e padëgjuar për Benzeman

Se ai është një nga sulmuesit më të mirë në historinë e futbollit, dhe aktualisht më i miri, futbollisti francez, Karim Benzema e tregoi gjatë fazës eliminatore të Ligës së Kampionëve, në të cilën deri më tani ka shënuar nëntë gola!

Ai fillimisht e rrëzoi Paris Saint-Germain me një hat-trick në raundin e 16-të, më pas shënoi tre gola për Chelsean në Londër dhe më pas i eliminoi me një në shtesë, për të shënuar dy të tjerë në Etihad në humbjen e Realit nga Manchester City.

Ai është futbollist i klubit “mbretëror” që nga viti 2009, kur mbërriti në “Santiago Bernabeu” nga vendlindja e tij, Lyoni – qytet ku jeta e tij nuk ishte e lehtë, transmeton Demokracia.com.“Ai ishte në prag të krimit”

Karim u largua nga familja e emigrantëve nga Algjeria, të cilët u vendosën në zonën problematike të “Bronit”, pra në komunën e Lyonit. Historia e rritjes së tij ishte plot telashe dhe mediat shkruanin se “përzierja” e tij me bandat vendase e çoi atë në prag të zhytjes në krim.

Megjithatë, babai i tij dhe disiplina e tij sollën një ndryshim të madh në sjelljen e Benzemas dhe ishte ai që e pengoi djalin e tij të “argëtohej në një lagje të trazuar”. Ai vendosi ta regjistronte në një shkollë katolike ku Karimi nuk u prit mirë që në fillim.

Ai kishte shumë probleme në bashkëveprim me fëmijët e tjerë për shkak të prejardhjes së tij algjeriane dhe ndihej i diskriminuar. Ai ishte gjithashtu i trashë dhe kishte probleme me presionin dhe për shkak të pamjes së tij, të tjerët në klasë e keqtrajtonin.

Ishte një lloj kthese, pasi Benzema ndryshoi dhe u bë më i mirë. Filloi të humbiste peshë, ndryshoi zakonet e tij për sa i përket të ushqyerit dhe miqtë i vendosën pseudonimin “Coco” kur filloi të luante futboll që në moshë të vogël.

Ai e filloi karrierën e tij të futbollit në moshën tetë vjeçare në klubin e tij vendas Bron Terailon dhe tërhoqi vëmendjen e Lyonit kur shënoi dy gola në ndeshjen e 10-të. Ata donin ta blinin menjëherë, por presidenti i atëhershëm Bron refuzoi, transmeton Demokracia.com.

Drejtuesit e Lyonit folën më pas me prindërit e Benzemas dhe u arrit një marrëveshje dhe Karim u transferua në një klub më të famshëm dhe më të madh nga qyteti. Atje ai fitoi sukses të jashtëzakonshëm dhe në ligën e 16-të franceze shënoi 32 gola për ekipin.

Ai ishte pjesë e kombëtares franceze të futbollit U 17 që fitoi Kampionatin Evropian në 2004, dhe ekipi përbëhej nga Ben Arfa, Samir Nasri dhe Jeremy Menez. Më pas erdhi kalimi në ekipin e parë të Lionit, ku tashmë kishte lojtarë si Maluda, Viltor dhe Kerju, të cilët në ato ditë të para bënin shaka me të. Nuk i pëlqeu, ndaj u përgjigj një herë: “Mos qesh me mua. Mos harroni, unë dikur isha një djalë që jua kaloi topin të gjithëve, por tani jam këtu për të garuar dhe për të marrë numrin 10. Merrni vendet tuaja”.

Dhe po, Benzema ishte “nënta” e Lyonit që ishte numri 10 dhe në 66 ndeshje shënoi 66 gola për Lyon para se të kalonte te Reali. Dhe gjithçka tjetër është histori kur bëhet fjalë për “klubin mbretëror”. Tre tituj spanjollë (i katërti është në rrugë e sipër), katër Liga të Kampionëve, Kupa dhe Superkupa e Spanjës, Kupa e Botës për Klube FIFA, Superkupa UEFA dhe shumë çmime individuale.

“Skandal me Zahia e mitur, lidhja me Rihannën dhe martesa me Korën këmbëgjatë”

Ndonëse dikur ishte një djalë i turpshëm dhe i tërhequr, Benzema ndërkohë ka fituar vetëbesim për sa i përket femrave.

Flirtimi i tij i parë publik ishte me Zahia Dehar, një stiliste franceze-algjeriane të brendshmesh. Ajo ishte 16 vjeç kur filluan të argëtoheshin, por gënjeu se kishte mbushur 18 vjeç. Benzema i paguante biletat e avionit sa herë që kishte nevojë për të dhe pas ndarjes iu ofrua Frank Ribery kur ishte ende i mitur.

Pasoja e gjithë kësaj ishte një aferë në të cilën morën pjesë Benzema dhe Ribery dhe për shkak të së cilës ata duhej të shkonin në gjykatë. Shkruhej gjithashtu se ajo merrej me prostitucion dhe se nga futbollistët e përmendur kishte marrë deri në 2000 euro.

Lidhja e tij e radhës ishte me këngëtaren Jennifer Jael, e cila është katër vjet më e madhe se Karim. Ata u takuan në një shfaqje dhe janë bashkë që nga viti 2021. Më pas i shkroi Benzemës dhe në lidhje me Rihannën në vitin 2015, ndërsa në gusht të po atij viti “u pa” me Analisa Chavez, transmeton Demokracia.com.

Chloe de Lone ishte dashuria e radhës e Benzemas dhe ajo solli në jetë vajzën e tij, pasuar nga një lidhje me Cora Gauthier e cila solli në jetë djalin e tij dhe me të cilën ai është i martuar që nga dhjetori 2016.

Jeta e tij private u shënua edhe nga skandali i vitit 2015, kur shantazhoi Mattheë Valbuenën me Jibril Cise. Sipas aktakuzës, Benzema dhe Sisa kanë gjetur në telefonin e Valbuenës pamje seksuale me një person të panjohur. Ata kërcënuan se do t’i publikonin regjistrimet nëse nuk do t’u paguante një shumë të caktuar parash dhe ishte Benzema ai që drejtoi operacionin.

Sulmuesi i Real Madridit gjeti njerëz që do të shantazhonin dhe do t’i kalonin informacione Valbuenës dhe e siguroi atë se regjistrimet ekzistonin vërtet dhe se do të ishte mirë që ai të paguante paratë e kërkuara. Për shkak të kësaj, ai nuk u ftua në kombëtare deri në Kampionatin Evropian të vitit 2000, madje u kërcënua me burgim.

Për fat të mirë për tifozët e Realit dhe tifozët e vërtetë të futbollit, Benzema nuk e gjeti veten mes hekurave.