Kataѕtrofë e madhe në Нaiti/ Të paktën 227 viktima nga tërmeti i frikѕhëm prej 7.2 ballë i shkallëѕ Rihter

Një tërmet i fuqishëm prej 7.2 ballë i shkallës Rihter goditi Haitin të shtunën në mëngjes. Shërbimi Gjeologjik tha se autoritetet raportuan vdekje të shumta dhe qindra të p lagosur. Sipas zyrtarëve numri i viktimave u rrit në 227, një shifër vërtetë me përmasa tragjike. Tërmeti u ndie në Karaibe dhe përtej teksa fillimisht u raportuan dëme të mëdha në banesa e ndërtesa. Menjëherë kanë filluar operacionet e kërkim-shpëtimit teksa ky tërmet ka kthyer në Haiti ‘hijen’ e vitit 2010 kur një tërmet po 7 ballë solli mijëra viktima.

Epiqendra e tërmetit ishte 7.5 milje në verilindje të Saint-Louis du Sud, sipas USGS. Banorët ndanë pamje në mediat sociale të rrënojave të ndërtesave , të cilat sipas AFP përfshinin një kishë në të cilën po zhvillohej një ceremoni.