Kosova po bëhet gati për luftë, mediat ruse paralajmërojnë zhvillime shokuese në Ballkan, ja si Britania po provokon Serbinë të ndërmarrë hapa hakmarrës

Rusia është alarmuar nga ndërhyrja e Perëndimit në Ballkan. Dërgimi i armëve nga Britania e Madhe në Kosovë, ka ndezur situatën në rajon. Sipas ekspertëve të pasqyruar në Rusi, lëvizja e Londrës, e cila dërgoi armë në Kosovë në sfondin e përpjekjeve të SHBA-së për të forcuar sistemin mbrojtës, duket si një dëshirë për të rritur shkallën e tensionit në rajon, duke rritur presionin ndaj Serbisë.

“Londra po vepron me dinakëri, duke u dërguar armë shqiptarëve të Kosovës, duke përfituar nga situata e paqëndrueshme në botë dhe nga fakti që vëmendja e komunitetit botëror tani është kthyer te kriza ukrainase,” tha në një bisedë me median ruse, RT Pavel Kandel, një studiues kryesor në Institutin e Evropës të Akademisë Ruse të Shkencave. Ai nuk përjashtoi që me transferimin e armëve në Prishtinë, edhe Londra shpreson të provokojë një incident të armatosur në rajon. “Bazuar në skenarin hipotetik të një konflikti të armatosur ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, të cilin Perëndimi e dëshiron, atëherë sistemet raketore ATGM Javelin dhe ATGM NLAË do të jenë të dobishme për Prishtinën.

Për shembull, Beogradi ka tanke të prodhimit sovjetik. Kosova është më pak e pajisur në këtë kuptim”, thotë Kandel. Nga këndvështrimi i tij, pas përfundimit të dërgesave, Mbretëria e Bashkuar do të fillojë të rrisë presionin ndaj Serbisë, pasi këtë e ka koordinuar me Uashingtonin dhe Brukselin. “Perëndimi ka nevojë për këtë për ta bërë qeverinë e Vuçiçit më të zhdërvjellët. Në botën perëndimore, me sa duket, ata besojnë se tani është momenti më i përshtatshëm për të arritur kontrollin mbi Beogradin”, tha eksperti. Në të njëjtën kohë, Kandel pranoi se kërkesat e shumta të lidershipit kosovar për të pranuar tokën rebele në NATO mund të lobohen nga britanikët.

“Aleanca në vetvete nuk ka nevojë fare për këtë, aq më tepër që një numër i anëtarëve të NATO-s ende nuk e njohin pavarësinë e Kosovës. Në këto kushte, është pothuajse e pamundur të përfshihet në bllok. Deklaratat e ministrit të Mbrojtjes së Kosovës janë të dizajnuara për të tërhequr vëmendjen te republika e panjohur dhe për të arritur të paktën disa dividendë nga patronët e tyre perëndimorë, për shembull, një regjim pa viza”, argumenton analisti.

Alarmi për luftë në Ballkan

Edhe profesoresha e MGIMO Elena Ponomareva furnizimin me armë nga Britania e Madhe për shqiptarët e Kosovës e konsideron si një përpjekje për të përshkallëzuar konfliktin dhe për të përkeqësuar situatën në rajon. “Kjo është vazhdimësi e ngjarjeve të vitit 1999, kur atdheu historik i serbëve u nda nga forcat e NATO-s dhe u krijua një formacion droge-terrorist. Kosova duhet të shihet si një projekt në të cilin janë të interesuar lojtarët kryesorë, në radhë të parë vendet e NATO, aderuese të terrorizmit dhe krimit ndërkombëtar. Londra me furnizimin e saj me armë provokon Serbinë të ndërmarrë hapa hakmarrës”, theksoi Ponomaryova në një bisedë për RT.

Ajo beson gjithashtu se dërgimi i armëve nga Britania e Madhe për palën kosovare tregon se Londra “po përpiqet të luajë kundër Moskës” në rajonin serb.“Anglezët po luftojnë kundër Federatës Ruse, duke përfshirë edhe Ballkanin. Duke armatosur shqiptarët, ata u demonstrojnë serbëve se janë të gatshëm për gjërat më të pakëndshme. E shohim se çfarë presioni të madh po i bëhet presidentit Aleksandër Vuçiç për mbështetjen që Serbia i jep Rusisë”, shpjegoi Ponomareva.

Autoritetet e Kosovës, sipas saj, ëndërrojnë që rajoni të jetë në NATO, por të gjitha këto thirrje vështirë se do të realizohen. “Nuk ka pasur kurrë një precedent të tillë që një shtet i panjohur pothuajse nga të gjitha vendet e NATO-s të bëhet pjesë e tij. Përveç kësaj, autoritetet e Kosovës thjesht nuk kanë para për të ndarë 2% të PBB-së për nevojat e bllokut. Aleanca nuk do të varë kurrë në qafë territore të tilla problematike, por do të vazhdojë të zhvillojë temën e gjoja pranimit të mundshëm për të bërë presion ndaj Serbisë në këtë mënyrë”, përfundoi analisti.