Kulumbritë, dobitë e shumta që kanë për shëndetin

Për cfarë janë të mira kulumbritë? Të njohura për shijen e tyre, janë një përbërës që sugjerohet pa masë në gatime të ndryshme, për të shtuar një shije ndryshe. Kulumbritë që rriten në pjesën veriore të SHBA-së dhe Kanadasë jugore janë disi më të mëdha se varietetet e egra, të rritura në rajonet jugore të Shteteve të Bashkuara apo në të gjithë Evropën.

Kulumbritë mund të ngrihen për disa vjet. Ata zakonisht arrijnë kulmin e tyre të pjekjes në tetor, fiks në kohë për të përgatitur dicka për pushime. Kjo është koha për t’i blerë këto manaferra, përhapini në një shtresë të vetme në një fletë pjekjeje, futini në ngrirje, dhe pastaj hidhini në një qese në frigorifer. Në këtë mënyrë, ju mund të shijoni një sallatë të shijshme dhe në korrik po aq lehtë sa në muajt e dimrit.

Përfitimet shëndetësore të kulumbrisë – Lëngu i kulumbrisë është i njohur për efektivitetin e tij në trajtimin e infeksioneve të traktit urinar sepse pengon bakteret të ngjiten në fshikëz dhe uretër. Si e parandalon e njëjta premisë dëmtimin e dhëmbëve dhe sëmundjet e mishrave të tyre?

Një tjetër bakterie gram-negativ,” Streptococcus mutans”, e mban pllakën që mos të ngjitet në sipërfaqen e dhëmbëve tuaj. Ky është një shembull i përsosur se si disa baktere në trup mund të jenë të mira.
Antioksidantët dhe fitonutrientët që gjenden në Kulumbri , të tilla si “proanthocyanidins oligomeric”, flavonoide antocianidinë (që u japin atyre ngjyrën e kuqe), cianidina, peonidina dhe quercetina, kanë atribute unike që ndikojnë në shëndetin tonë.

(Shkencëtarët thonë që është e mundur që forca e antocianidinës në kulumbri , të rritet kur të korrat ujiten me ujë, për shkak të sasisë së dritës së diellit që ata ekspozohen.) Disa prej tyre përmbajnë komponime që parandalojnë sëmundjet kardiovaskulare dhe pengojnë kolesterolin të formohet në enët e zemrës dhe në enët e gjakut.

Studimet tregojnë që kulumbritë gjithashtu mbrojnë nga kanceri sidomos ai i gjirit, pjesërisht për shkak të polifenoleve të fuqishme antioksiduese. Fibrat në kulumbri janë një tjetër përfitim i madh duke siguruar 20% të vlerës së përditshme të rekomanduar në çdo porcion për ruajtjen e sistemit.

Sasia e njëjtë gjendet në mangan. Një porcion i kulumbrisë gjithashtu siguron 24% të vlerës së përditshme (DV) në vitaminë C, së bashku me vitaminën E (alfa tokoferol), forma e vetme e këtij antioksidanti të fuqishëm që mbahet në mënyrë aktive në trupin e njeriut.

Kulumbria e freskët përmban më së shumti antioksidantë; kulumbria e thatë vjen në vendin e dytë dhe lëngu në shishe përmban më së paku. Sigurohuni që kur ta blini në shishe, blijeni 100% natyral, pa sheqerna të shtuara.

Sepse kulumbritë dhe lëngu i tyre përmban acid oksalik dhe gjithashtu mund të rrisin kapacitetin antikoagulues të medikamenteve të caktuara, individët me gurë në traktin urinar ata në terapi varfarin duhet të kenë kujdes. Megjithatë konsumojeni kulumbrinë në sasi të moderuar sepse ato përmbajnë fruktoza, të cilat mund të jenë të dëmshme për shëndetin tuaj në sasi të tepërt.