Kush ishte efektivi i ndjerë Saimir Hoxha? Në 2007-ën shmangu përplåsjen e makinës së Jozefina Topallit

Efektivi i ndjerë i Policisë, Saimir Hoxha që mbeti i vr arë sot gjatë një aksioni në Lezhë, kishte kryer një gjest heroik në vitin 2007, duke shmangur aks identin e kryeparlamentares Jozefina Topalli.

Është gazetarja Dojana Bezat ajo që zbulon këtë ngjarje, teksa thotë se efektivi i policisë Saimir Hoxha nuk punonte për lavdi, ishte i ndershëm dhe i përkushtuar ndaj detyrës.

Shkrimi i plotë i gazetares Dorjana Bezat:

Pёr Saimirin…

Pёrpara se tё kriste pist oleta TT nё Kune Vain rreth orёs 10.30 tё kёsaj tё marte, Saimirin nuk e njihnin shumё njerёz. As unё. Ai ishte njё nga mijёra punonjёs policie qё i shёrbenin vendit nё heshtje.

Megjithse prej vitesh i ishte mohuar rritja nё gradё, ai sёrish shёrbente ku e caktonin, nё Kukёs, nё Lezhё e kudo. Shёrbeu si oficer i policisё gjyqёsore, polic rrugor e oficer krimesh. I rritur nga dy prindёr mёsues nёnkomisar Saimir Hoxha mёsoi tё ishte i ndershёm. Pёrgjegjёsinё ndaj detyrёs nuk e tregoi vetёm sot ku la frymёn e fundit por edhe mё herёt kur u pl agos nё shёrbim duke kryer detyrёn.

Nё vitin 2007 teksa ishte oficer i policisё rrugore dhe shoqёronte kryetaren e parlamentit tё asaj kohe Jozefina Topalli, nё aksin Milot-Shkodёr, ai shmangu njё pёrp lasje. Një makinë po vinte në drejtim të mjetit ku po udhëtonte kryetarja e parlamentit dhe Saimiri e shmangu këtë inc ident duke i dalё me mjetin e tij para. Pas përpl asjes makina e Saimirit përfundoi në kanal dhe ai u pla gos.

Saimiri nuk punonte pёr lavdi.

Edhe sot e nisi ditёn hetёt, asgjesoi 110 rrёnjё kanabis e teksa po kthehej nё komisariat pa makinёn e volsëagen dhe instikti i policit i tregoi se aty diҫka nuk shkonte.

Aty ishte njё 21 vjeҫar qё pa njohur ҫ’ёshtё shkolla kishte njohur burgun. Pa bёrё njё punё nё jetёn e vet mbushte xhepat me dr ogё dhe helmonte bashkёmoshatarёt. I rritur me idhuj “Toto Rina” lunate mafjozash me jetёn. Qёlloi drejt nёnkomisarit dhe i mori jetёn. Dy fёmijёt e Saimirit nuk do ta shohin mё babin.

E di ҫfarё jetё tё pret kur luan mafjozash?! Aldi Rama u end shkurreve pёr 6 orё e kur u zu si miu nё ҫark pranё njё kanali qё lloi dhe pl umbi kapi cepin e ballit tё tij. Mes jetёs e vd ekjes u gjet nё kanal disa minuta pas tё shtёnёs nga kolegё tё Saimirit qё e ҫuan nё spital.