Marin Mema takon Rifat Jasharin: Sa herë e takoj bacën ndjej fort se dashuria e vërtetë për shqiptari nuk vdes kurrë

Gazetari dhe atdhetari i shquar Marin Mema së fundmi ka takuar Rifat Jasharin.

Mema ka publikuar një fotografi përkrah tij, ndërsa ka bërë një shkrim të gjatë për Jasharin, shkruan Gazeta Online “Reporteri.net“.

Mema e përshkruan babain e heroit kombëtar si një burrë të urtë e me zemër të madhe, ndërsa shkruan se sa herë rri me bacën Rifat ndjen fort se dashuria e vërtetë për shqipari nuk vdes kurrë.

Postimi i tij i plotë

Fjalët e këtij burri të urtë e me zemër të madhe çeliku, por edhe kaq të dhembshur për kombin bartin forcën e jashtëzakonshme të shqiptarisë.

Sa herë qëndroj me bacën Rifat Jashari ndjej fortë se dashuria e vërtetë për shqiptari nuk vdes kurrë !

Politika, politikanët, ata që urrejnë traditën e trashëgiminë tonë, vendimet e tyre, janë të përkohshme dashuria për kombin është e përjetshme ashtu si madhështia e familjes Jashari që lirinë e ka ngjyer me gjakun e saj. Bashkë jemi më të fortë !

Këtë më thotë zemra e shpirti, këto janë rradhët e vërteta që duhet të ndjejmë të gjithë. Është zëri i sakrificave, vuajtjes, përballjes, dhimbjes, por edhe mbijetesës, ky është zëri ynë, zëri i këtij kombi.

Ky është zëri që duhet të dëgjojmë të gjithë bashkë. Zërat e tjerë të çjerrë nuk na hyjnë në punë ! Me shqiptarët e Dardanisë, Iliridës, Malit të zi , Çamërisë e kudo nuk më ndan dot politika dhe as njerëzit e saj sepse më bashkon historia, tradita, trashëgimia, gjaku !
Më bashkon gjaku më çdo shqiptar kudo ndodhet !