Nga 58 parashikimet e Baba Vanga, vetëm 22 prej tyre do të ndodhin

Gëzim Llojdia
Parashikimet e Baba Vanges, por ne jemi përpara një kohe të qetë, duke pritur shtrëngatën
Unë jam i ulur në një kafene të një province në jug duke pasur në mendjen time imazhin e një kohë të vjetër dhe të re. Por, me idetë e mia them, se nuk mund ta shpëtoj botën dhe mendimet e mia, janë thjeshtë të pafuqishme, edhe pse frustruese ndonjëherë. Unë shikoj se si foshnja duke u përpjekur për të mësuar not në pishinë, në krah të nënës, një duet i kërcënuar. Janë aq të pafajshme duke mos e ditur për fatin, që i pret. Ne tani jemi përpara një kohe të qetë, duke pritur shtrëngatën dhe nuk e dimë, se çfarë dëmesh do të sjellë ajo. Ne jemi në pritje dhe po gjykojmë se: -Përse ekonomia globale ka ngecur?, -Përse pranvera në tokën arabe degjeneroi? -Përse shtetet gjenden në këtë gjendje gjumi? -Përse bota nuk ndërhyn në këtë katrahurë? -Përse Siria ka kaq vite luftë që nuk sjell as humbje e as fitore? -Përse emigracioni filloi përsëri, masivisht? -Përse mistikët nuk po e risjellin në isllah tokën, çfarë gjëje i pengon? -Përse energjia duket e këtillë dhe dielli ynë i përgjumur? -Përse po flitet për ndërrim polesh? Shkencëtarët kohët e fundit vunë alarmin se mos po ndryshojnë polet apo edhe se dielli do të lindë në perëndim… Dielli në fakt brenda poezisë së Naimit lind, andej nga perëndon apo…Për rilindasin tonë perëndimi dhe demokracitë e përparuara të tij duheshin ndjekur për të rilindur Shqipëria.

-Pse, Pse, Pse…pa fund më gjëmojnë. Eh, mor Sterjo Spasse….! Që prej vitit 2012, kur gabimisht u dha alarmi për fundin e botës, duke i besuar një parashikimi, nuk u kuptua veçse prej mistikëve dhe të tjerëve njerëzve me energji se bota pas këtij viti, që tregonte fundin e një prej kalendarëve të majave do të fillonte një fazë të re. Ajo nuk do të shembej dhe as nuk do të mbetej prej saj një grumbull re pluhuri. Është një ndryshim qiellor, që askush nuk e shpjegon dot me njohuritë që ka. Besohet se gruaja misterioze nga Bullgaria, profetesha e verbër Baba Vanga, pak përpara vdekjes së saj, ajo parashikoi “shumë trupa të vdekur”. Nga 58 parashikimet e Baba Vanga, vetëm 22 prej tyre do të ndodhin, thonë disa zëra të tjerë. Mjafton të shikojmë vitet 2010, 2011,2014, 2016 kur ne jemi gjallë dhe jetojmë ndërsa profetesha Vangeliya Pandeva Dimitrova (dhe pas martese Vangelia Gushterova) lindur më (31 Janar 1911 – 11 gusht 1996), jo. Ajo ishte një mistike e verbër bullgare, shikuese dhe herbaliste, e cila e kaloi pjesën më të madhe të jetës në zonën e Rupitit në malet Kozhuh në Bullgari. Miliona njerëz në mbarë botën besonin se ajo zotëronte aftësi paranormale. Në shumë mediumet janë vënë alarme duke njohur aftësitë e saja parashikuese, ngase një pjesë e tyre kishin ndodhur dhe prisnin të ndodhte e njëjta gjë edhe për parashikimet për fundin e botës të profeteshës bullgare të verbër. Ajo humbi shikimin kur ajo ishte vetëm 12 vjeçe, gjë që të bën të besosh se jeta e saj prej mistike rridhte nën errësirën e syve por me ndriçim të dritës së shpirtit. Pasi u zhduk nga një stuhi, vajza e re mbijetoi dhe u gjet e mbuluar me pluhur dhe gurë, thuhet për jetëshkrimin e mistikes Baba Vanga. Gruaja misterioze nga Bullgaria që u bë profetja e shekullit të 20-të shkruan, Wilk Vatroslawski. Anatoli Lyubchenko një biznesmen ukrainas, tha se biseda që kishte bërë me profeteshën e verbër bullgare Baba Vanga,pak përpara vdekjes së saj në të cilën ajo parashikon “shumë trupa të vdekur”, i zbuloi Lyubchenkos këto detaje për të ardhmen tonë të afërt, për të cilën ne mund të kemi preferuar, që ato të ndaheshin me ne. Sipas saj, bota po pret një përmbytje të madhe e cila do të mbajë një “lumë të kufomave”. Përmbytjet e shumëfishta në mbarë botën do të ndodhin pas shkrirjes së borës dhe kur kalon fatkeqësia dhe ne mendojmë se jemi të sigurt, duke pritur për ferrin tonë edhe më të madh. Ajo parashikoi një sëmundje të lëkurës, një epidemi, që supozohet të jetë më e rrezikshme sesa AIDS. Vanga supozohet se ka parathënë vdekjen e Princeshës Diana, Hitlerit dhe Stalinit, sulmin ndaj Qendrës Botërore të Tregtisë së Nju Jorkut, rënien e BRSS, datën e vdekjes së mbretit bullgar Boris III dhe datën e vdekjes së saj.

Ja parashikimet që ka bërë Baba Vanga:

2010: Lufta e 3 Botërore fillon në nëntor 2010. Duke filluar si një luftë e rregullt, ajo do të përparojë në një luftë bërthamore dhe kimike. Vanga thotë se lufta do të përfundojë deri në tetor 2014.(?) 2011: Si rezultat i luftës, dushet radioaktive do të shkatërrojnë pothuajse të gjithë jetën në hemisferën veriore. Evropianët e mbetur do të përballen me një kërcënim edhe më të madh nga myslimanët, të cilët do të përdorin armë kimike për t’i përfunduar ato.(?)2014: Si një rezultat tjetër i kimikateve dhe armëve bërthamore gjatë luftës, shumica e popullsisë botërore do të ketë kancer të lëkurës dhe sëmundje të tjera të lëkurës.(?)2016: Evropa është pothuajse e pabanuar.(?) 2023: Orbita e Tokës do të ndryshojë. 2028: Do të gjendet një burim i ri energjie. Uria do të jetë e tejkaluar. Një fluturim me njerëz do të largohet për në Venus. 2033: Nivelet e ujit në botë do të rriten kur kapakët polare të akullt të shkrihen. 2043: Ekonomia është e mirë. Muslimanët do të udhëheqin Evropën. 2046: Të gjitha organet trupore mund të riprodhohen, duke u bërë metoda më e lehtë dhe më e popullarizuar. 2066: Shtetet e Bashkuara përdorin një armë të re që ndryshon klimën (“The Sharp Cooling-Freezin Instant”) në Romën e kontrolluar nga myslimanët. 2084: Natyra rilind. (??) 2088: Një sëmundje e re ju bën të rriteni në sekonda. 2097: Sëmundja e plakjes së shpejtë është shëruar. 2100: Dielli i bërë nga njeriu është duke ndriçuar anën e errët të planetit. 2123: Luftërat midis vendeve të vogla. Vendet e mëdha qëndrojnë jashtë saj. 2125 Do të pranohen: Sinjalet nga Hapësira. 2130: Me ndihmën e të huajve, qytetërimet do të jetojnë nën ujë. 2164: Kafshët do kthehen në gjysmë njerëzorë. 2167: Një fe e re. 2170: Thatësira të mëdha. 2183: Një koloni në Mars do të bëhet një fuqi bërthamore dhe do të kërkojë pavarësi nga Toka. 2187: 2 shpërthime të mëdha vullkanike do të ndalen me sukses. 2195: Kolonitë e detit do të kenë energji dhe ushqim. 2196: Aziatikët dhe evropianët do të jenë të përzier plotësisht. 2201: Temperaturat bien, ndërsa proceset termonukleare të diellit ngadalësohen. 2221: Në kërkim të jetës jashtë-tokësore, njerëzit do të vijnë në kontakt me diçka të tmerrshme. 2256: Një anije kozmike do të sjellë një sëmundje të re në Tokë. 2262: Planetët do të ndryshojnë ngadalë orbitat. Marsi do të kërcënohet nga një kometë. 2271: Ligjet e fizikës do të ndryshohen. 2273: Gara të bardha, të zeza dhe të verdha do të formojnë një garë të re. 2279: Fuqia do të merret nga asgjëja. (Ndoshta një vakum ose një vrimë e zezë.) 2288: Udhëtimi i mundshëm i kohës dhe kontakti i huaj. 2291: Dielli ftohet. Përpjekjet do të bëhen për ta bërë atë të nxehtë përsëri.2296: Shpërthime të forta në diell. Forcat e gravitetit do të ndryshojnë. Stacionet e vjetra të hapësirës dhe satelitët do të bien. 2299: Në Francë, një lëvizje rezistencë do të ngrihet kundër Islamit. 2302: Ligjet dhe sekretet e rëndësishme të universit janë zbuluar. 2304: Sekretet e Hënës janë zbuluar gjithashtu. 2341: Diçka e tmerrshme do të afrohet me Tokën nga Hapësira. 2354: Një aksident në diell artificial do të rezultojë në thatësira. 2371: Uria e botës. 2378: Një garë e re dhe në rritje të shpejtë. 2480: 2 diej artificialë (të bëra nga njeriu) do të përplasen dhe do të largohen nga Toka në errësirë. 3005: Një luftë në Mars do të ndryshojë trajektoren e planetit. 3010: Një kometë do të godasë hënën. Toka do të rrethohet nga një unazë prej guri dhe hiri. 3797: Në këtë kohë, çdo gjë në Tokë do të vdesë. Megjithatë, qytetërimi njerëzor do të përparojë sa duhet për të kaluar në një sistem të ri yjesh. 3803: Një planet i ri është i populluar nga pak. Më pak kontakte mes njerëzve. Planeti i ri i klimës ndikon në organizmat e njerëzve – ata ndryshojnë. 3805: Lufta midis njerëzve për burime. Më shumë se gjysma e njerëzve do vdesë. 3815: Lufta ka mbaruar. 3854: Zhvillimi i qytetërimit praktikisht ndalet. Njerëzit jetojnë në tufë si kafshë. 3871: Profeti i ri u tregon njerëzve vlerat morale, fenë. 3874: Profeti i ri merr mbështetje nga të gjitha segmentet e popullsisë. Organizon një kishë të re. 3878: Së bashku me Kishën për të ri-trajnuar njerëzit e rinj për të harruar shkencat. 4302: Qytete të reja po rriten në botë. Kisha e re inkurajon zhvillimin e teknologjisë së re dhe shkencës. 4302: Zhvillimi i shkencës. Shkencëtarët zbuluan në ndikimin e përgjithshëm të të gjitha sëmundjeve në sjelljen e organizmit. 4304: Gjetur një mënyrë për të fituar ndonjë sëmundje. 4308: Për shkak të mutacioneve njerëzit në fillim të fundit për të përdorur trurin e tyre më shumë se 34%. Plotësisht humbin nocionin e së keqes dhe urrejtjes. 4509: Njohja e Perëndisë. Njeriu në fund është arritur në një nivel të tillë zhvillimi që mund të komunikojë me Perëndinë. 4599: Njerëzit arrijnë pavdekësinë. 4674: Zhvillimi i qytetërimit ka arritur kulmin e saj. Numri i njerëzve që jetojnë në planetë të ndryshme është rreth 340 miliardë. Asimilimi fillon me të huajt. 5076: Një kufi universi. Me këtë, askush nuk e di.
5078: Vendimi për të lënë kufijtë e universit. Ndërsa rreth 40 për qind e popullsisë është kundër tij. 5079: Fundi i Botës.