”O ZOT ç’ka po ndodh”/ Shpërthen çisterna me benzinë, 20 veta japin shpirt në vend

Të paktën 20 persona kanë humbur jetën dhe gati 80 të tjerë u pl ago sën gjatë natës së ditës së djeshme në Liban si p asojë e shpë rthimit të një çisterne me benzinë.

Ngjarja e rëndë ndodhi në rajonin Akkar, në veri të vendit, sipas Kryqit të Kuq.

“Ekipet tona evakuuan 20 trupa dhe më shumë se 7 të pl agosur nga vendi i shpë rthimit të një kamioni çisternë në Akkar në spitalet në rajon,” shkroi Kryqi i Kuq në Tëitter, duke shtuar se 79 persona ishin pl ago sur. Origjina e shpër thimit nuk dihet ende.

Ndërkohë kujtojmë se Libani është një vend që është zhytur në një krizë ekonomike, një nga më të këqijat në historinë e saj, pasi qytetarët janë përballur me mungesa akute të karburantit muajt e fundit që po ndikojnë njëkohësisht në furnizimin me nevojat themelore.