OBSH jep alarmin: Mbi 230 mijë persona mund të vdesin nga Covid-19 në Europë deri në dhjetor

Organizata e Shëndetit Botëror paralajmëroi të hënën se deri në 236,000 njerëz të tjerë mund të vdesin nga Covid në Europë deri në dhjetor, duke dhënë alarmin për rritjen e infeksioneve dhe stagnimin e vaksinimit në të gjithë kontinentin.

Paralajmërimi erdhi ndërsa bota kaloi piketën e zymtë të 4.5 milionë vdekjeve nga Covid që nga fillimi i pandemisë, sipas një raporti të AFP të hënën.

Shkalla e infeksioneve po rritet përsëri në nivel global, pasi varianti shumë i transmetueshëm Delta po zë vend-veçanërisht në mesin e të pavaksinuarve duke prekur popullatat ku masat kundër virusit janë lehtësuar.

Në Afrikën e Jugut, shkencëtarët po monitorojnë një variant të ri të koronavirusit me një shkallë jashtëzakonisht të lartë mutacioni.

Instituti Kombëtar për Sëmundjet ngjitëse tha të hënën se C.1.2. mund të ndryshojë pothuajse dy herë më shpejt se variantet e tjera globale

Frekuenca e tij mbetet relativisht e ulët, megjithatë, dhe deri më tani është gjetur në nën tre përqind të gjenomeve të renditura që kur u mor për herë të parë në maj – edhe pse kjo është rritur nga 0.2 në dy përqind muajin e kaluar.

Por është zbuluar në të gjitha provincat e Afrikës së Jugut, si dhe në Kinë, Britani, Zelandën e Re dhe Mauritius.

Në një shenjë tjetër të shqetësimit të ripërtërirë, Bashkimi Evropian të hënën rekomandoi që shtetet anëtare të rivendosin kufizimet e udhëtimit për turistët amerikanë për shkak të rritjes së infeksioneve me koronavirus në vend.

“Izraeli, Kosova, Libani, Mali i Zi, Republika e Maqedonisë së Veriut dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës u hoqën nga lista”, tha një deklaratë nga Këshilli Evropian, i cili përfaqëson 27 qeveritë e bllokut.

Numri i rasteve në Shtetet e Bashkuara është rritur pasi varianti më infektiv Delta është përhapur dhe pjesë të mëdha të popullsisë kanë refuzuar të vaksinohen.

Kreu i OBSH për Europë tha të hënën se infeksionet dhe vdekjet ishin përsëri në rritje në Europë, veçanërisht në vendet më të varfra në Ballkan, Kaukaz dhe Azinë Qendrore.

“Javën e kaluar, pati një rritje prej 11 përqind në numrin e vdekjeve në rajon- një parashikim i besueshëm pret 236,000 vdekje në Evropë, deri më 1 dhjetor”, tha drejtori i OBSH-së për Europën, Hans Kluge.

Europa tashmë ka regjistruar rreth 1.3 milion vdekje nga Covid deri më sot.

Nga 53 vendet anëtare të OBSH-së në Evropë, 33 kanë regjistruar një shkallë incidence më të madhe se 10 përqind në dy javët e fundit, tha Kluge, kryesisht në vendet më të varfra.

Shkalla e lartë e transmetimit në të gjithë kontinentin ishte “thellësisht shqetësuese, veçanërisht në dritën e marrjes së ulët të vaksinës në popullatë në një numër vendesh”.

Kluge tha se varianti Delta ishte pjesërisht fajtor, së bashku me një “lehtësim të tepruar” të kufizimeve dhe masave dhe një rritje në udhëtimet verore.

Ndërsa rreth gjysma e njerëzve në rajonin e OBSH-së në Evropë janë plotësisht të vaksinuar, vaksinimi në rajon është ngadalësuar.

“Në gjashtë javët e fundit, ai ka rënë me 14 përqind, i ndikuar nga mungesa e qasjes në vaksina në disa vende dhe mungesa e pranimit të vaksinave në të tjerat.”

Vetëm gjashtë përqind e njerëzve në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme në Evropë janë plotësisht të vaksinuar, dhe disa vende kanë arritur të vaksinojnë vetëm një në 10 profesionistë shëndetësorë.

– Vaksinat për mësuesit –

Kluge theksoi se meqenëse masat anti-Covid po lehtësoheshin në shumë vende, “pranimi i vaksinimit të publikut është vendimtar”.

“Skepticizmi i vaksinës dhe mohimi i shkencës po na pengon të stabilizojmë këtë krizë. Ajo nuk shërben për asnjë qëllim dhe nuk është e mirë për askënd.”

OBSH dhe UNICEF u bënë thirrje vendeve evropiane që t’i bëjnë mësuesit një grup prioritar për vaksinimet në mënyrë që shkollat ​​të qëndrojnë të hapura.

Ndërsa pushimet verore mbarojnë, agjencitë thanë se ishte “jetësore që mësimi i bazuar në klasë të vazhdojë pa ndërprerje”.

“Pandemia ka shkaktuar ndërprerjen më katastrofike të arsimit në histori,” tha Kluge.

Agjencitë u bënë thirrje vendeve të vaksinojnë fëmijët mbi moshën 12 vjeç të cilët kanë kushte themelore mjekësore që i vënë ata në rrezik më të madh nga Covid-19 i rëndë.

Jashtë Europës, qindra shkolla në kryeqytetin indonezian Xhakartë hodhën dyert e tyre për studentët të hënën.

Por disa prindër i rezistuan rikthimit në mësimin personal, vetëm disa javë pasi Indonezia kapërceu Indinë dhe Brazilin si epiqendra globale e pandemisë.

“Vajza ime nuk është vaksinuar dhe varianti Delta po përhapet si i çmendur”, tha Asmara Wreksono, nëna e një nxënëseje të klasës së tretë, për AFP.

“Ndihem keq sepse vajzës sime i mungojnë miqtë e saj, por përparësia ime është ta mbaj fëmijën tim gjallë dhe të shëndetshëm”, shtoi ajo.

Indonezia raportoi rritjen e saj më të keqe të koronavirusit në korrik, duke shkaktuar bllokime. Infeksionet janë zvogëluar që atëherë, por javën e kaluar mesatarisht mbi 13,000 raste të reja janë regjistruar çdo ditë.

Në SHBA, ndërkohë, një grua ka fituar një urdhër gjykate për një spital në Ohajo për të trajtuar burrin e saj, i cili është në një ventilator me Covid-19, me ilaçin antiparasitik ivermectin, ndërsa kërkesa rritet për trajtimin e paprovuar të koronavirusit.

Rasti është një nga disa në shkallë vendi ku gjykatat janë përkrahur me palët ndërgjyqëse që kërkojnë të përdorin ilaçin, pavarësisht dëshmive të pakta të efektivitetit të tij kundër Covid dhe një rritje të thirrjeve në qendrat e helmimit si rezultat i keqpërdorimit, përfshirë marrjen e formulimeve të fuqisë blegtorale.

Rreth 10,000 vdekje nga Covid tani raportohen çdo ditë në të gjithë botën, ende një shifër më e ulët se nivelet më të larta të janarit kur mesatarisht 14,800 njerëz vdisnin çdo ditë.