Paralajmërim? Mesazhi që morën banorët pak momente para tërmetit të fuqishëm

Pak momente para se tërmeti të trondiste Bosnjen, banorëve iu dërgua një mesazh paralajmërimi në të cilin thuhet “dilni nga shtëpitë”.

Përdoruesit e Android morën një paralajmërim përmes sistemit të mbrojtjes pak sekonda para tërmetit.

Termet i fuqishëm ne Bosnjë e Hercegovinë | Paparaci

Kjo është hera e parë që përdoruesit e këtij sistemi operativ informohen për rreziqet e mundshme në këtë mënyrë, ndërsa njoftimi habiti shumë përdorues.

Përveç informimit se ndodhen në një zonë potencialisht të rrezikshme, ata janë udhëzuar edhe se si të sillen gjatë tërmetit.

Gazeta Metro – Video: Dalin pamjet shkatërruese të shkaktuara nga Tërmeti në Bosnje

Atyre u është thënë që të dalin nga shtëpitë, të mbyllin gazin dhe të shmangin ndërtesat e dëmtuara.