Policia izraelite sulmon dhunshëm kortezhin me trupin e gazetares palestineze, arkivoli për pak bie në tokë

Policia izraelite sulmoi brutalisht një kortezh funerali që mbante trupin e gazetares së vrarë Shireen Abu Akleh në Jerusalemin Lindor të premten.

Oficerët mund të shiheshin duke sulmuar vajtuesit ndërsa mbanin arkivolin e Abu Akleh përmes Jerusalemit nga spitali në vendin e varrimit të saj.

Gaz lotsjellës dhe shkopa gome u përdorën nga policia izraelite kundër vajtuesve.

Të shtëna me armë zjarri dhe britma mund të dëgjoheshin në një transmetim të drejtpërdrejtë të funeralit, ndërsa mbajtësit e arkivolit përpiqeshin të mbanin arkivolin drejt.

Gazetarja veterane Abu Akleh, 51 vjeç, u qëllua për vdekje nga forcat izraelite ndërsa mbulonte një bastisje në kampin e refugjatëve Jenin të Bregut Perëndimor për Al Jazeera të mërkurën, pavarësisht se kishte veshur një jelek që e identifikonte qartë atë si një anëtare të medias.

Vdekja e saj ka tronditur Palestinën dhe ka çuar në një vërshim global të kritikave për shënjestrimin e gazetarëve nga Izraeli.

Mijëra vajtues palestinezë pritet t’i japin lamtumirën gazetares së njohur gjatë funeralit të saj në Qytetin e Vjetër të premten.

Izraeli ka kufizuar numrin e pjesëmarrësve në funeral në 50 dhe ka ndaluar ngritjen e flamurit palestinez si dhe brohoritjet, duke kërcënuar se do të shpërndajë vajtuesit nëse këto kërkesa nuk plotësohen.