Pronari i sallonit të bukurisë lyen me ngjyrë imazhet e modeleve, nga frika e talibanëve

Një burrë është parë të dielën duke lyer me ngjyrë imazhet e modeleve femra në një sallon bukurie në qendër të Kabulit, mes frikës se të drejtat e grave mund të shkelen nga talebanët mizogjinistë.

Grupi ekstremist i famshëm për dhunën e tyre tronditëse ndaj grave po përparon në kryeqytetin afgan duke ngritur frikën se së shpejti mund të fitojnë kontrollin e vendit.

Është shqetësim i madh për gratë e vendit, të cilat ishin shtypur shumë nën regjimin ekstremist të mëparshëm të talibanëve, shkruan Dailymail, përcjell Klankosova.tv

Aktivistet e shquara të të drejtave të grave, mësueset dhe të divorcuarat janë ndër ato që ngrenë frikë nga fati i tmerrshëm me të cilin përballen gratë nëse talibanët rimarrin pushtetin.

Nën kontrollin e talibanëve në vitet 1990, gratë në Afganistan u detyruan në aparteidin gjinor dhe u detyruan të veshin burka, një veshje që mbulon kokën dhe trupin e një gruaje në publik.

Dhe, nën kërcënimin e ekzekutimit, vajzat u ndaluan nga arsimi i zakonshëm pas moshës 8 vjeçare duke i detyruar ato që donin të mësonin ta bënin këtë në shkolla sekrete.

Tani, me talibanët që marrin kontrollin mbi zona të mëdha të vendit, edhe një herë pas vendimit të Shteteve të Bashkuara për të tërhequr trupat e tyre, gratë kanë frikë nga një rikthim në regjimin e mëparshëm mizogjinist.