Pse njeriu më i pistë në botë s’është larë për 68 vjet?

Historia interesante e një burri iranian.

Amou Haji, një iranian 88-vjeçar, është jozyrtarisht njeriu më i ndyrë në botë, sepse nuk është larë për 68 vjet.

Arsyeja për këtë është – frika e tij nga uji, por edhe hallet e tij në dashuri.

Haji beson se do të sëmuret nëse lahet dhe për shkak të këtij besimi nuk është larë për gati shtatë dekada.

Ajo që duket e paimagjinueshme për shumicën e botës është jeta e përditshme – ai jeton në shkretëtirën iraniane dhe ha mishin e kafshëve të ngordhura. Ndaj disa thonë se ai do të ishte ylli i spektaklit për mbijetesën me të famshmin Bear Grylls.

Nga ana tjetër, duket se ai kujdeset për shëndetin e tij, pasi shumë ujë – madje rreth pesë litra në ditë. Megjithatë, nga një kanaçe e ndryshkur!

I pëlqen edhe të pi duhan, por kur i mbarojnë cigaret që i jep dikush, thith jashtëqitjen e thatë të lopës nga një tub.

Haji nuk ka shtëpi, por endet pranë fshatit të izoluar Dezga në provincën jugore iraniane Fars dhe jeton në gropat e bëra në shkretëtirë jashtë fshatit. Ndonëse fshatarët i ndërtuan një kasolle, ai vendosi të mos jetonte aty, vetëm që herë pas here të fshihej në të nëse ishte e nevojshme.

Dhe pse Amou jeton kështu, çfarë e bëri atë të jetojë pa kushte elementare higjienike, pothuajse pa asnjë kontakt me qytetërimin?

Vendasit besojnë se një zemër e thyer është arsyeja pse Amou Haji zgjodhi një mënyrë të tillë jetese. Ai dyshohet se përjetoi një zhgënjim dashurie në rininë e tij dhe nga pikëllimi përfundoi ashtu siç përfundoi.

Megjithatë, ai ende nuk është dorëzuar dhe dëshiron të gjejë dashurinë, shkruhet në BusinessToday.

Pyetja e vetme është: nëse ai gjen dashurinë që kërkon, sa joshëse do të jetë për të? /tesheshi.com/