Shkaktoi aksidentin tragjik me 10 viktima, Gjykata jep vendimin për shoferin shqiptar

Gjykata në Kroaci ka vendosur të shtyjë me dy muaj afatin e parab urgimit për shoferin e autobusit nga Kosova që doli nga rruga në Kroaci duke shkaktuar 10 v iktima.

Lajmin e ka konfirmuar avokati i tij, Igor Cisper, i cili tha se vendimi u ndërmor nga gjykata për shkak të mundësisë së arratisjes së shoferit kosovar, shkruan media kroate ’24 Sata’.

Media ka kontaktuar avokatin Cisper, i cili njoftoi se i ofroi garanci gjykatës një shumë prej rreth 15 mijë euro.

“Ne ofruam garanci prej 100,000 kuna (13,300 euro) por gjykata nuk e pranoi shumën. Klienti im bisedon me familjen e tij në Kosovë çdo ditë, por nuk është aspak ne gjendje te mirë”, tha ai.

Gjithashtu avokati tha se janë në pritje të një ekspertize të trafikut, në mënyrë që të vërtetohen më tutje faktet.

Në autostradën e Slavonski Brodit, autobusi që po vinte nga Gjermania dhe destinacion kishte Kosovën, pësoi aksident, ku mbetën të v dekur 10 kosovarë dhe 45 prej tyre pësuan lëndime trupore.