Shqipëria nis ndërtimin e kampeve për afganët, ja qytetet ku do strehohen dhe numri i personave që do vijnë

Shqipëria nis ndërtimin e kampeve për afganët, qytetet ku do strehohen dhe numri i personave që do vijnë
Pasi kryeministri Edi Rama pranoi se në vendin tonë do të strehohen përkohësisht qindra afganë, autoritetet kanë nisur punën për ndërtimin e godinave ku do të qendrojnë.

Sipas Report TV, dy qytetet ku do të strehohen afganët janë Tirana dhe Durrësi dhe fillimisht pritet të mbërrijnë 350 persona.

Sipas marrëveshjes është specifikuar që do të pranohen vetëm ata që kanë qenë bashkëpunëtor të aleancës NATO-SHBA.

Dje kryeministri Edi Rama u shpreh se afganët që do strehohen në Shqipëri vijnë nga rrethet intelektuale dhe të grave aktiviste.

“Është e vërtetë po, se ditët e fundit qeveria amerikane i ka kërkuar Shqipërisë të vlerësojë nëse mund të shërbejë si një vend tranzit, për një numër të caktuar emigrantësh politikë afganë, të cilët destinacion fundor kanë Shtetet e Bashkuara. Dhe padiskutim që ne nuk do të themi jo, e jo thjesht pse na e kërkojnë aleatët tanë të mëdhenj, po sepse ne jemi Shqipëria! Shqipëria është shtëpia e shqiptarit që as me Kanun, as me Zakon, e as me Moral po të doni, nuk ua përplas derën në fytyrë të panjohurve që trokasin për mbrojtje. Ne nuk jemi të pasur, por s’jemi as pa kujtesë, as pa zakone, as pa moral dhe është në nderin tonë t’u gjendemi të tjerëve, siç të tjerë na janë gjendur ne, po sidomos të mos u kthejmë kurrizin hallexhinjve të huaj, siç shpesh na e kthyen ne dikur, kur ishim të huaj hallexhinj.

Kjo është arsyeja morale pse ende pa ardhur kërkesa e qeverisë amerikane, ne kemi mikpritur dy kërkesa prej dy institucionesh shoqërore shumë të respektueshme përtej oqeanit, për të vlerësuar strehimin e përkohshëm në Shqipëri të disa qindra personave, nga rrethet intelektuale dhe të grave aktiviste afgane, të cilët janë nga të parët në listat e ekzekutimeve të barbarëve të Afganistanit. Kujt nuk është dakord me gjithë sa thashë për këtë lajm, i them me keqardhje se kjo nuk e ndryshon qëndrimin tim e të shumicës qeverisëse në emër të Shqipërisë. Shqipëria nuk është e salltanetit të atyre që hidhen për të në flakën e ndezur nga egërsia dhe padija e kinse patriotizmit”, deklaroi dje kryeministri Edi Rama.

Vendimi i qeverisë mori “OK” edhe nga Basha, ndërsa presidenti Ilir Meta nuk ka reagua ende.