Shqiptarë ju erdhi fat te dera! Italia jep 28 mijë euro nëse vendosni të jetoni në një nga këto fshatra të saj

Rajoni i Kalabrisë planifikon të ofrojë deri në 28,000 € (33,000 dollarë) për një maksimum prej tre vjetësh për njerëzit që dëshirojnë të zhvendosen në fshatra të përgjumur me 2,000 banorë me shpresën e kthimit të viteve të rënies së popullsisë. Këto përfshijnë vendndodhje pranë detit, ose në malet, ose të dyja.

Në mënyrë që të marrin fondet, banorët e rinj duhet të angazhohen gjithashtu për të filluar një biznes të vogël, qoftë nga e para ose duke marrë oferta para-ekzistuese të profesionistëve të veçantë të kërkuar nga qytete.

Aplikantët duhet të marrin vendbanimin dhe të jenë maksimumi 40 vjeç. Ata duhet të jenë të gatshëm të zhvendosen në Kalabri brenda 90 ditëve nga aplikimi i tyre i suksesshëm. Shpresohet se oferta do të tërheqë të rinj pro-aktivë dhe të etur për të punuar.

Gianluca Gallo, një këshilltar rajonal, i thotë CNN se të ardhurat mujore mund të jenë në kufijtë e 1,000 – 800 € për dy deri në tre vjet. Përndryshe, mund të ketë një financim të vetëm për të mbështetur fillimin e një aktiviteti të ri tregtar, qoftë B&B, restorant, bar, fermë rurale ose dyqan.

Ai thotë se kjo është një qasje më e shë jestruar për rijetëzimin e komuniteteve të vogla sesa shitja e shtëpive prej një euro që kanë dalë së fundmi në tituj të lajmeve.

Projekti “të ardhura aktive nga qëndrimi” dhe procesi i aplikimit pritet të nisë në internet në javët e ardhshme. Rajoni ka punuar për të për muaj me radhë dhe tashmë ka caktuar më shumë se 700,000 € për projektin.

Mbi 75% e qyteteve të Kalabrisë afërsisht 320 aktualisht kanë më pak se 5,000 banorë, duke çuar në frikën se disa komunitete mund të vdesin plotësisht brenda pak vitesh nëse nuk ndodh rigjenerimi.

Ndërsa udhëtimet globale rinisin dhe Italia mirëpret turistët e kthyer, vizita në rajon këtë verë mund të jetë një mënyrë e mirë për të marrë një ndjesi të jetës së fshatit Kalabrian. Ja një përmbledhje e vendeve ku mund të jetoni:

Civita

Në fillim edhe italishtfolësit mund të ndihen pak të humbur këtu. Vendasit flasin një dialekt sllav me tingëllim të çuditshëm të quajtur Arbereshe. Komuniteti u themelua në vitet 1400 nga shqiptarët që ikën nga perandoria turke.

I vendosur në një zonë shkëmbore brenda parkut të egër kombëtar Pollino, i banuar dikur nga banditë dhe të jashtëligjshëm, ky fshat i vogël me 1.000 njerëz është ajo e Kalabrisë “autentike”.

Gryka e lumit Raganello, kanioni më i madh i Italisë, është i mbushur me shkëmbinj në formë njeriu.

Një shteg gjarpri zbret te “ura e Djallit”. Traditat e vjetra, ritualet bizantine dhe ushqimet e veçanta jetojnë.

Shtëpitë e vjetra janë të lidhura nga rrugicat e ngushta rrethore të quajtura “rrudha” dhe kanë oxhakë me pamje të frikshme që besohet se mbajnë larg të keqen.

Samo dhe Precacore

Ju do të merrni tronditjen e të jetuarit në dy fshatra antike në të njëjtën kohë këtu. Samo u themelua nga grekët e lashtë që kërkonin strehë në kodrat, por jo shumë larg bregut, duke e kthyer fshatin në “portin” e tyre. Koha ndaloi.

Në mëngjes aroma e bukës së pjekur rishtas dhe djathit të freskët valëvitet mbi fshat ndërsa gratë largohen nga shtëpitë e tyre prej guri me bartëse shportash me ushqim në kokë, ashtu si në ditët e vjetra.

Pjesa më e mirë e Samos është fshati i tij motër-fantazmë i Precacore, që ngrihet mu përpara luginës. Nga piaza kryesore e Samos një rrugë e vogël me dredha largohet përpjetë për në lagjen e braktisur.

Vendasit u larguan pas një serie tërmetesh por sot Precacore është rikthyer nga varri dhe vjen në jetë gjatë verës. Alpinistë, turistë dhe pasardhës të ish familjeve dynden këtu për të admiruar rrënojat Greko-Bizantine.

Aieta

I themeluar në hirin e një vendbanimi grek, fshati shtrihet afër plazheve komode të Maratea dhe Praia a Mare. Është e vogël, por elegante. Banesat me çati me pllaka të kuqe janë grumbulluar në këmbët e një fortese madhështore me lozhë panoramike. Palazot e Rilindjes dhe portalet e lëmuara të gurit ofrojnë një paraqitje të shkurtër të Toskanës në Kalabri.

Shqiponjat dhe ujqërit banojnë në pyje. Rrugët e shëtitjes çojnë në fshatrat afër Papasidero, Laino Borgo dhe Laino castello.