Si u shpërqendrua nga ukrainasit? Luftanija më e madhe ruse në Detin e Zi fundoset pas sulmit me raketa

Luftanija më e madhe ruse ka shpërthyer dhe mbytur pasi ekuipazhi e braktisi në mënyrë të dëshpëruar anijen pas një sulmi me raketa tokësore të Ukrainës.

Ministria ruse e Mbrojtjes konfirmoi se “Moskva” pësoi “dëmtime të konsiderueshme” pasi “shpërtheu një zjarr”, por tha se ishte ende duke hetuar shkakun e shpërthimit.

Zyrtarët ukrainas të enjten pretenduan se luftë anija kryesore e flotës ruse të Detit të Zi u godit nga dy raketa kundër anijeve të klasit R-360 Neptun, duke shkaktuar që ai të shpërthejë dhe të fundoset pranë Odessa.

Mediat ruse raportuan se 500 anëtarët e ekuipazhit të anijes u evakuuan pasi municioni në bord shpërtheu aksidentalisht.

Raportet e pakonfirmuara sugjeruan se luftë anija ruse ishte shpërqendruar nga një dron ukrainas në një sulm me raketa në shënjestër dhe nuk ishte në gjendje të ridrejtonte mbrojtjen e tij në kohë./abcnews.al/