Skandali “Dubai Porta Potty”, emrat e të famshmeve shqiptare që u përfshinë në të

Rrjetet sociale sot janë shndërruar në pasqyrë ku shumica nga njerëzit shfaqin jetën deri në detaje.

Madje, për disa nga personazhet publike fansat po dinë më shumë për ta falë aktivitetit në rrjetet sociale.

Jo rrallë disa nga emrat e njohur të estradës shqiptare janë përmendur për luksin e tepruar që shfaqin në imazhet që postojnë, kështu duke ngritur dyshimet se nga e gjithë kjo pasuri.

Vlen të përmendim disa nga emrat e showbizit shqiptar që shpesh janë paragjykuar e vazhdojnë ende për shkak të udhëtimeve të shpeshta në destinacionet luksoze, e kryesisht në Dubai.

Arta Elezaj, Arta Nitaj, Kejvina Kthella, Enca janë vetëm disa nga emrat më të rastistur në mediat rozë duke u kritikuar për luksin e tyre.

Ato madje së fundmi janë prekur nga ironia që po iu bëhet në rrjetet sociale pas qarkullimit të videos “Dubai Porta Potty”, ku ka pas mjaft reagime, sidomos nga Enca dhe Kejvina.

Enca bëri disa postime në “Instastory”, ku është shprehur se suksesi i saj është falë talentit dhe punës që bën që kur ishte fëmijë.

“Para se të turpëroni veten në mesazhe e komente po ju rikujtoj se unë jam ‘selfmade boss’ që ka punuar që në moshën 16-vjeçare dhe ka patur sukses. Mentaliteti i dobët do iu lërë të varfër e të mjerë. Kështu që në vend se të urreni merrni disa leksione nga më e mira. Kam qëndruar në heshtje dhe larg vëmendjes për shumë gjatë dhe keni harruar se kush është mbreti. Gjithashtu, tregoni respekt për artisten e parë shqiptare që hapi rrugën që muzika shqiptare të dëgjohet ndërkombëtarësht”, kishte shkruar Enca në anglisht.

Më pas ajo në shqip kishte shkruar: “Shkurt e shqip s’keni nevojë me ngrënë m*t për t’u bërë të suksesshëm/pasur. Por nëse mendoni se kjo është mënyra e vetme, kush jam unë t’ju ndalojë? Ka një arsye pse unë jam këtu dhe ti aty”.

Në lidhje me këto akuza ka ardhur një reagim nga vet Kejvina. Ajo duket mjaft e revoltuar ku në reagimin e saj përdor një fjalor banal dhe ndjekësit i quan “barbona”. Gjithashtu ajo kërcënon me padi të gjitha mediat që prishin imazhin e saj.

“Po shyqyr doli ajo tipja duke ngrënë m*t që të kishit me çfarë të merreshit këto ditë. Presim të dalë ndonjëra në Maldives duke pirë sh*rrë që të na shani. Ndërkohë, me plot gojë e pa pik turpi po ju them na hongshi m**** gjithave, peace and lot of shit for all of you barbonaaa.

Edhe e fundit fare, këtyre fansave të zjarrtë të m**** të sheikëve s’kam kohë t’ju dedikoj më shumë se kaq …. Por çdo portali që përdor imazhin tim e emrin tim me lajme të rreme trillime thjesht për të mbush faqet për ca klikime ju them publikisht që do ju hdh në gjyq! Nuk ju toleroj aspak më! Zerooo” shkroi Kejvina në Insta Story.

Në anën tjetër, nuk ka pas reagim nga dy modelet Arta Nitaj dhe Arta Elezaj.

Por, një nga këngëtaret shqiptare reagoi në lidhje me akuzat që po iu drejtohen femrave shqiptare. Linda Halimi tregoi një mesazh që kishte pranuar nga një ndjekës e që mbeti mjaft e habitur.Çfarë është “Dubai Porta Potty”?

Sipas një postimi të TikTok nga një përdorues, kjo tendencë ka bërë xhiron e saj në të gjitha llojet e mediave sociale së fundmi. I referohet një fenomeni ku modelet e Instagramit dhe ndikueset femra po marrin mesazhe nga meshkujt në Dubai, të cilët duan t’i paguajnë mijëra apo miliona dollarë për t’i kthyer ato në tualete njerëzore. Në këmbim të pagesës ato lejojnë që persona të tjerë te kryejnë “nevojat personale” mbi to. Burra tepër të pasur organizojnë festa të çmendura dhe paguajnë shifra të mëdha për të kënaqur këto kërkesa të pazakonta.

Pas këtyre videove virale, shumë njerëz drejtuan gishtin ka disa emra të njohur të shoëbizit shqiptar./TV Malisheva