Vjen Paralajmerimi I Fundit Për Vuciqin!! “Mblidhi ato trupa ushtarake rreth kufirit, se i merr me arkivole”

Ish-komandanti në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Sadik Halitjaha, ka reaguar për zhvillimet e fundit në veri, ku Vucicin e ka quajtur Milosevici i ri.

Me anë të një shkrimi në Facebook, Halitjaha ka thënë se Milosevici i ri (Vucici), po e kër.cënon realisht Kosovën, pasi po vepron me xhandarmërinë dhe ushtrinë në afërsi të kufirit.

Ai e ka quajtur këtë përzierje flagrante të Serbisë, në rendin kushtetues të Kosovës.

“Serbia rrezlkon Kosoven! Vučič Miloševiči i ri! Kerrcnon realisht edhe vepron me Gjandarmeri e Ushtri me të gjitha forcat me arma.tim të rand ka msyer Kosoven dhe shum po i ofrohet kufirit!

Rrezlkon teritorin dhe vendin ton te lir e të pa var.ur! Perzirje flagrante në mbrendrin e rendit e të kushtetutes së Kosoves! Cakton kater Kerkesa (pika) kushte për te vazhduar dialogun! Kto të katertat kushte jan për mbrendin e Kosoves?! Ky si duket asht budalla a’po don me qen i till! Pse se kupton që Kosova s’asht Serbi, por Kosovë!”, ka shkruar Halitjaha.

Tutje ai ka thënë se Vucic ka të drejtë të interesohet për serbin, por jo për Kosovë, duke i quar më pas edhe një porosi.

“Ai viqi ka te drejt te interesohet per serbin, por jo per Kosoven! Ktu jemi ne dhe dim mir si duhet mbrojtur vendln dhe lirin! Ne Vete.ranet e UÇK-s i thojm larg duart nga Kosova mos luaj me zja.rrë, mblidhi ato trupa Ushtarake rreth kufirit dhe kthej në kazerma, se i merr me arklvole!”, ka shkruar në postim Halitjaha.

Shkrimin e tij ish-komandanti i UÇK’së e ka vazhduar duke thënë se veteranëve nuk iu intereson politika e Qeverit, as partitë e as fushata zgjedhore, ata duan ta mbrojnë Kosovën.

“Neve nuk na intereson politika e Qeverit as partit as fushata e zgjedhjet! Kur asht ne pytje Atdheu të gjithve na thret gjaku i deshmorve ta mbrojm Kosoven dhe lirin ton, të fituar me shum gj.ak!

Lirin s’naj ka fal Serbija e Vuqiqit as e Millosheviqit! Ne e kem fituar me gjakun ton me luf.ten ton dhe me ndimen e Aleatve te cilet jan perher me ne! Na jemi ktu e të gatshem se luajm kamben! Jemi në Atdheun ton dhe të gatshem ta mbrojm me q’do kusht!”, ka shkruar në fund Halitjaha.