Zelensky del me paralajmërimin e frikshëm, zbulon planet e Putinit

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyt deklaron se rusët duan të shkatërrojnë Donbasin.

“Trupat ruse po përgatiten për një operacion sulmues në lindje të vendit tonë. Ai do të fillojë së shpejti. Ata duan të shkatërrojnë Donbasin,” tha Zelensky.

“Ata duan të shkatërrojnë gjithçka që dikur i dha lavdi këtij rajoni industrial. Ashtu siç trupat ruse po shkatërrojnë Mariupolin, ata duan të zhdukin qytete dhe komunitete të tjera në rajonet Donetsk dhe Luhansk”, vazhdoi presidenti ukrainas.

Ai si gjithmonë ka përsëritur thirrjen për dërgimin e armëve të reja në Ukrainë, duke thënë se betejat tani varen nga ata që janë armët dhe municionet.