Zhdukja e mistershme e të rinjve nga Vlora në det, policia gjen varkën dhe një letër. “Jam Landi. Për nënën time, Jorgjien, lekët janë..

Prej katër ditësh, dy të rinj nga Vlora rezultojnë të humbur në det. Sinjalin e japin familjarët e të riut 32-vjeçar Santo Ymeraj, ku sipas familjarëve 32-vjeçari ka dalë në det ditën e enjte në mbrëmje rreth orës 22-30 me një motor uji dhe komunikimin me familjarët e tij e ka bërë në orën 01:30 minuta të së premtes.

I riu, Santo Ymeraj, është shprehur në tel me familjarët e tij, se: Nuk po shikoj asgjë, deti ka shumë dallgë dhe errësirë e madhe, rrezikoj të mbytem.

Pasi familjarët kanë njoftuar policinë për situatën e djalit të tyre, kanë tentuar sërish të telefonojë 32-vjeçarin, por telefoni i tij dilte i fikur. Ndërkohë që policia e Vlorës ka nisur kërkimet që nga dita e premte dhe deri më sot , asnjë shenjë jetë për 32-vjeçarin.

Burime nga policia e Vlorës bëjnë me dije se është dhe një person tjetër, i cili rezulton i humbur. Pasi nga kontrollet në të gjithë gjirin e Vlorës për gjetjen e 32 vjeçarit, policia kufitare në afërsi zonës së Zvërnecit ka gjetur dhe një mjet detar tip varke.

Nga kontrolli dhe këqyrja e mjetit është gjetur dhe një dorëshkrim, i cili ishte futur në një shishe, ku në të cilin citohej: “Jam Landi. Për nënën time, Jorgjien, lekët janë të fshehura në pllakën e fundit në banjo”.

Ndërkohë që ditën e sotme në vendin ku gjendet mjeti tip varkë, policia e Vlorës ka ardhur për të verifikuar mjetin dhe për të marrë shenjat që mund të kishte ende varka.

Po ashtu burime nga policia e Vlorës, bëjnë me dije se varka ka qenë e pajisur me motor, por nga qëndrimi në det dhe nga përplasjet me shkëmbinjtë motori mund të ketë rënë në det.

Ndërkohë, policia e Vlorës po heton në lidhje me të dy rastet, nëse kanë lidhje me njëri-tjetrin, po ashtu mjete të shumta detare si nga policia kufitare , GDF, Roja bregdetare si dhe një helikopter italian janë në kontrolle të zonës nga Sazani në Karaburun.